Základní informace

Oficiální název Kurdistánu je Irácký Kurdistán nebo Jižní Kurdistán (Kurdish:باشووری کوردستان‎, Başûrê Kurdistanê), také známý jako kurdský region (Kurdish: ههرێمی کوردستان‎,Herêmî Kurdistan). Kurdistán je součástí Iráku, ale má status autonomního regionu. Vůči arabské části Iráku má federativní uspořádání.

Území RIK sousedí na východě s Íránem, na severu s Tureckem, na západě se Sýrií a na jihu s Irákem. Celková rozloha je 40 643 km2 a 5,3 mil. obyvatel, což je stejně velká oblast s přibližně stejným počtem obyvatel jako Dánsko nebo Slovensko.

Založení RIK se datuje do května 1970, kdy došlo k vzájemné dohodě mezi představiteli kurdské opozice a iráckou vládou. V roce 1991 hlavní politická hnutí Kurdistánu – KDP a PUK založili semi-autonomní Kurdskou regionální vládu.

Kurdistán je parlamentní demokracie a kurdský parlament je demokraticky voleným zákonodárným orgánem. Parlament má pouze jednu volenou komoru. Hlavními politickými institucemi jsou Kurdská regionální vláda (KRG) a úřad prezidenta kurdského regionu. Současný vládní kabinet je vedený premiérem panem Nechirvanem Barzanim. Jeho zástupcem je pan Imad Ahmad Sayfour. Současným prezidentem Kurdistánu je pan Masoud Barzani. Prezident kurdského regionu má nejvyšší výkonnou moc a je nejvyšším velitelem ozbrojených sil.

Kurdská regionální vláda má sídlo v Erbilu, který je rovněž hlavním městem kurdského regionu. Kurdistán má čtyři správní jednotky. Vedle již zmiňovaného Erbilu je to Halabdža, Sulajmáníja a Dahúk, nově je vojensky a policejně spravován KRG guvernorát Kirkúk. Měnou v Kurdistánu je irácký dinár (IQD).

Oficiálními jazyky jsou Kurdština a Arabština. Kurdština je zařazena v systému indoevropských jazyků mezi jazyky severozápadní skupiny íránské větve. Typickým znakem kurdštiny je její velká nářeční různorodost. Mezi dva hlavní dialekty patří – kurmándží (kurmancî) a sórání (soranî). Většina obyvatel hovoří více nářečími a jazyky. V RIK je také mnoho vysokých škol, jako je univerzita v Sulejmánii, Salahadinova univerzita, univerzita v Duhoku, Kurdská univerzita a mnoho dalších.

Etnická populace je v Kurdistánu rozmanitá. Žijí tam Kurdové, Asyřané, Chaldejci, Turkmeni, Arméni a Arabové. Průměrná délka života je v Kurdistánu 70 let. Irácký Kurdistán má rovněž různorodou náboženskou populaci. Dominantním náboženstvím je Islám, ke kterému se hlásí Kurdové, iráčtí Turkmeni a Arabové. Ke křesťanství se hlásí Asyřané a Arméni. Náboženství Yezidism je významnou menšinou.

Zdroj: Kurdistan Regional Government