Kultura a zvyklosti

Kurdové jsou velmi přátelští a pohostinní lidé, kteří mají rádi sporty, dobré jídlo a tanec, které si mohou vychutnat při mnoha významných událostech a svátcích.

Kulturní dědictví
Kurdská kultura má poměrně bohatou ústní tradici. Nejvíce populární jsou epické básně, které se jmenují lawj. Tyto básně často vyprávějí o dobrodružství lásky nebo bitvy. Mezi nejvýznamnější literární dílo patří Mam-ú Zín (Mem u Zîn, tj. „Mam a Zín“), kterou napsal Ahmadé Chání (Ehmede Xanî, 1650-1706). Kurdové ji považují za svůj národní epos a může připomínat příběh Romea a Julie.

Vztahy
Kurdové jsou velmi rodinně orientovaní. Největší příležitostí pro oslavu je kurdské manželství. Kurdové se berou poměrně mladí kolem 17-18 let. Kmenové vedení mezi Kurdy je dědičné. Nicméně, místní vůdci jsou vybíráni na základě svých kvalit a schopností – zahrnujících štědrost, integritu a schopnosti jednat s vládními úředníky.

Hlavní svátky
Kurdský kalendář byl původně lunisolární kalendář navázaný na Babylonský kalendář, současný je solární kalendář. Nejdůležitějším kurdským svátkem a prázdninami je Nawruz, perský Nový rok, který je slaven první den jara (21. března). Pro tento den je typické speciální jídlo, ohňostroje, tanec, zpěv a recitace básní. Typickými květinami (stejně jako pro ČR) jsou tulipány nebo hyacinty. Ačkoliv je většina Kurdů nomády, mají mnoho svátků spojených s významnými životními událostmi jako je oslava před přesunem stáda na letní pastviny, čas stříhání ovcí, čas kdy se rodí jehňata a čas návratu do vesnice na podzim. Islámské svátky se liší v důležitosti mezi jednotlivými Kurdy.

Jídlo
Bulghur (rozbitá pšenice) bývala základní potravinou Kurdů. Rýže je stále více populární. Kurdská strava zahrnuje velkou škálu ovoce a zeleniny. Typické jsou okurky, v údolích se pěstuje vinná réva, ze které se vyrábí džem. Maso se jí při speciálních příležitostech. Obvyklým a často podávaným nápojem je čaj. Mezi kurdské speciality patří plátek chleba, který se jídal k snídani a jakýkoli druh zrna vařený v syrovátce.

Oblečení
Muži nosí pytlovité, barevné kalhoty s košilí, která má velmi prosté plné rukávy, které jsou svázané k loktu. Přes košili nosí jasně barevné červené vesty a šerpy. Muž má také na hlavě modrý hedvábný turban. Posledním důležitým doplňkem celého obleku je dýka za pasem.

Ženy také nosí pestré a jasné barvy oblečení – k těm patří barevné sukně a blůzy. Tento tradiční styl oblečení je již velmi výjimečný. Kurdové se oblékají podle toho, v jaké zemi žijí. Tradiční kurdská obuv se jmenuje klash, což jsou pohodlné mokasíny s pružnou podrážkou.

Sport
Mezi populární sporty patří fotbal, zápas, lovení a střelba. Mezi další významné sportovní události patří tzv. cirit, tradiční sport, který zahrnuje házení oštěpem, zatímco jezdec jede na koni, a závody na koních – populární zejména ve venkovských oblastech.

Hudba a tanec
Tradiční hudba se hraje na flétnu, bubny a ut-ut, která je podobná kytaře. Mnoho písní je svou povahou epických a opěvují slávu bájných králů nebo kurdských hrdinů. Kurdové také milují tanec. V Kurdistánu existuje mnoho rozmanitých druhů tanců – podle toho z jaké oblasti kdo pochází. Mezi typické tance patří Dilan, Sepe, Geryan a Chapi.

 

Zdroj: Kurdové a Kurdistán (http://www.kurdove.ecn.cz/)