Příroda, klima a cestování

Kurdistán je typický svými nádhernými horami a nespoutanou přírodou. Kurdský region je převážně hornatý, s nejvyšším bodem 3,611 m známým jako Cheekha Dar. Hory jsou částí velkého pohoří Zagros, které se táhne napříč celým Irákem.

Kurdistánem také protéká mnoho řek. Řeky jménem Velký a Malý Zab tečou z východu země na západ. Řeka Tigris – jedna z největších starověkých řek – vstupuje do Iráku přes Kurdský region poté, co opouští Turecko. Největším jezerem regionu je jezero Dukan.

Pro Kurdistán je typické polosuché klima, kde v létě dosahují teploty 39 – 48 stupňů C a v zimě 2 – 13 stupňů C. Hornatý ráz krajiny, rozdíl v teplotách na různých místech regionu a dostatek vody činí z Kurdistánu zemi vhodnou pro zemědělství a turismus.

Mezi významné památky, kterými Kurdistán rovněž oplývá díky bohaté historii, patří hrobka Cyaxares Qyzqapan v Sulejmánii. Podle ruského historika Igora Diakonova jde o hrobku královskou, jejímž nejvýznamnějším a nejmocnějším králem byl podle starověkého historika Herodota král Phraortes – král Médee. Dalšími významnými památkami je Pira Delal (most Delal, který je 114 m dlouhý a 15,5 m vysoký a vede přes řeku Khabur), Amadiya (město, které je situováno         1 400 m nad úroveň moře), Citadela v Hawler (Erbilu), jeskyně Shanidar (umístěná v horách Bradost, kde byly nalezeny zbytky deseti neandrtálců).

Zdroj: Wikip edie